Regional Diary

London's Branches hold events on a regular basis and details can either be found on their websites or below

Whilst the London Liaison Committee meetings are intended for Branch officials so they are not really suitable for general attendance, the rest are aimed at drinkers across London.

Upcoming Events

DateEventTimeLocationBranch
16 OctMeet the Enfield brewer. 7pm Millers Well, 419-421 Barking Rd, E6 2JX. ELAC
16 OctMtg. 7pm/7.30pm Walmer Castle (upstairs), 58 Ledbury Rd, W11 2AJ. WL
16 OctSoc. 8pm JJ Moon's, 48/52 High St, Hornchurch RM12 4UN. SWE
16 OctHighgate Road NW5 soc: 7.30pm
8.15
9
9.45
10.30
Dartmouth Arms
Southampton Arms
Vine
Junction Tavern
Bull & Gate
NL
16 OctRickmansworth soc: meet 8.30pm Coach & Horses, 22 High St, WD3 1ER. WAT
17 OctOpen cttee mtg. 7.30pm Trafalgar Arms, 148-156 Tooting High St, SW17 0RT.SWL
17 OctMeet the brewers evening, Sambrook's and maybe others. 7pm Edmund Tilney, High St, Leatherhead KT22 8AW.K&L
17 OctMtg. 8.30pm Greenwood HotelWM
17 OctGreenwich SE10: 7pm Mitre, 291 Greenwich High Rd, 8NA; 7.45pm Ye Olde Rose & Crown, 1 Crown Hill, 8ER; 8.30pm Greenwich Union, 56 Royal Hill, 8ER; 9.15pm Prince of Greenwich, 72 Royal Hill, 8RT; 10.15pm Morden Arms, 1 Brand St, 8SP. SEL
18 OctLunchtime soc. 1pm Oval Tavern, 131 Oval Rd, Croydon CR0 6BR. C&S
18 OctCider pub of the year runner-up presn. 7.30pm Hackney Carriage, 165 Station Rd, Sidcup DA15 7AA, departing 9pm to Cotton Mill, 10 Station Rd, Swanley, Kent BR8 8ET. LON
18 OctSoc.8pm Prince, 1 Finsbury Rd, Wood Green N22 8PA. E&B
20 OctVisit to Spa Valley Railway Beer Fest; meet 10.10am Orpington Stn for 10:26 train to Tunbridge Wells arr 10:58pm, then 15 min walk to Tunbridge Wells West Stn. BRO
20 OctLPG Crawl:
Barking to Gospel Oak
noon
1.30pm
3.45pm
4.45pm
6pm
Victoria, Axe Street, Barking, IG11 7LZ
Northcote Arms, 110 Grove Green Rd, Leytonstone, E11 4EL
Lord Palmerston, 252-254 Forest Rd, Walthamstow, E17 5JN
Beaconsfield Hotel, 359 Green Lanes, Harringay, N4 1DZ
Stag, 67 Fleet Road, Hampstead, NW3 2QU
LPG
23 OctPig's Ear Beer Festival planning mtg. 7.30pm Rose & Crown, Walthamstow E17 4SA.ELAC
23 OctJohn Young Memorial Award presn. 7pm for 7.30pm Old Sergeant (upstairs), 104 Garratt La, Wandsworth SW18 4DJ.LON
23 OctSouthwark SE1:7.30pm Fountain & Ink, 52 Stamford St, 9LY; 8.15pm Beer Hawk, Unit 6 the Gallery, Stamford St, 9LS;9.15pm Mulberry Bush, 89 Upper Ground, 9PP; 10pm White Hart, 29 Cornwall Rd, 8TJ; 10.30pm Kings Arms, 25 Roupell St, 8TB. SEL
23 OctWest Euston and Fitzrovia soc: 7.30pm White Mustache, 7 Stanhope Parade, Stanhope St, NW1 3RA; 8.15pm Refinery at Regent's Place, 5 Brock St, NW1 3FG; 9pm Smugglers Tavern, 28 Warren St, W1T 5ND; 9.45pm Grafton Arms, 72 Grafton Way, W1T 5DU; 10.30pm Northumberland Arms, 119 Tottenham Court Rd, W1T 5AJ. NL
24 OctRuislip cider crawl: 8pm Hop & Vine; 10pm J J Moons, 12 Victoria Rd, HA4 0AAWM
24 OctSutton SM1: 8.30pm Shinner & Sudtone, 67 High St, 1DT; 9.45pm Moon on the Hill, 5-9 Hill Rd, 1DZ. C&S
24 OctW2 survey crawl: meet 7pm/7.30pm Leinster Arms, 17 Leinster Terr, W2 3EU.WL
25 OctTwickenham Beer FestivalNoonYork HouseR&H
25 OctSoc. 8pm Old Dog, Billericay Rd, Herongate Tye CM13 3SB. SWE
25 OctOxhey soc: meet 8.30pm Villiers Arms, 108 Villiers Rd, WD19 4AJ. WAT
25 OctPenge SE20 late afternoon soc: 4.15pm Goldsmiths, 3 Croydon Rd, 7TJ; 5pm Southey Brewery Tap Room, 21 Southey St, 7JD; 7pm Moon & Stars, 164-166 High St, 7QS. BRO
26 OctTwickenham Beer FestivalNoonYork HouseR&H
27 Oct Arriva Route 310 crawl to Hertford via Ware; meet 10.30am Moon & Cross, 104 High St, Waltham Cross EN8 7BX.E&B
27 OctGravesend soc. with Bexley branch; meet 11.10am Sidcup Stn for 11:28 train to Gravesend arr 11.56pm: 12.10pm Campbell Arms, 1 Campbell Rd, DA11 0JZ; 1pm Iron Pier Brewery Tap, Units 6 & 7, May Ind. Est, May Ave, DA11 8RU; 3.15pm Three Pillars, 25 Wrotham Rd, DA11 0PA plus up to four more. BRO
27 OctTwickenham Beer FestivalNoonYork HouseR&H
29 OctMtg. 8pm Estcourt Arms, 2 St John's Rd, Watford.WAT
30 OctSoc. 7.30pm Kentish Belle, Pickford La, Bexleyheath DA7 4QW.LON
30 OctCttee mtg. 7.30pm Crown Inn, School Rd, Chislehurst BR7 5PQ.BRO
30 OctMtg. 8.30pm Dog & Bull (upstairs), 24 Surrey St, Croydon CR0 1RG.C&S
31 Oct'Halloween Ripper Fright Night': 7.30pm Howl at the Moon, 178 Hoxton St, N1 5LH; 8.15pm George & Vulture, 63 Pitfield St, N1 6BU; 9.15pm Ten Bells, 84 Commercial St, E1 6LY; 10pm Pride of Spitalfields, 3 Heneage St, E1 5LJ.SEL
31 OctSoc. 8pm Upminster TapRoom, 1b Sunnyside Gdns, RM14 3DT.SWE
1 NovBranch CotY presn. 8pm Questors Grapevine Bar Beer Fest, 12 Mattock La, W5 5BQ. WM
1 NovNorth FinchleyN12 soc: 8pm Elephant, 283 Ballards La, 8NR; 9.30pm Bohemia, 762 High Rd, 9QH. E&B
6 Nov West Wickham BR4 soc: 7.30pm Swan, 2-4 High St, 0NJ; 8.45pm Wheatsheaf, 135 High St, 0LU. BRO
6 NovPig's Ear Beer Festival planning mtg. 7.30pmWhite Hart, E1 4TP. ELAC
6 NovCttee mtg & soc. 7.30pm River Ale House, 131 Woolwich Rd, SE10 0RJ. SEL
6 NovMeet the brewer. 7pm Union Tavern, 45 Woodfield Rd, W9 2BA must book with pubpm. WL
6 NovMtg.8.15pm Norbiton (upstairs), Clifton Rd, KT2 5PW. K&L
6 NovSoc. 8pm Bell, High Rd, Horndon-on-the-Hill SS17 8LD. SWE
6 NovKentish Town Road NW5 soc: 7.30pm Assembly House, 292, 2TG; 8.15pm Oxford Tavern, 256, 2AA; 9pm Camden's Daughter, 289, 2JS; 9.45pm Lion & Unicorn, 42 Gaisford St, 2ED; 10.30pm Abbey Tavern, 124 Kentish Town Rd, NW1 9QB. NL
7 NovSambrook's Meet the Brewer. 7.30pm Foxley Hatch, 8-9 Russell Hill Parade, CR8 2HA. C&S
7 NovBattersea SW11 soc: 7pm Lighthouse, 441 Battersea Park Rd, 4LR; 7.40pm Latchmere, 503 BPR, 3BW; 8.10pm Fox & Hounds, 66-68 Latchmere Rd, 2JU; 8.50pm Four Thieves, 51 Lavender Gdns, 1DJ; 9.30pm Crown, 102 Lavender Hill, 5RD. SWL
7 NovKew Green TW9 pub walk: 8pm Botanist, 3/5, 3AA; 9pm Coach & Horses Hotel, 8, 3BH, 10pm Cricketers, 79, 3AH. R&H
8 NovWatford Beer Festival4pmWest Herts Sports Club, 8 Park Ave, Watford, WD18 7HPWAT
9 NovWatford Beer FestivalNoonWest Herts Sports Club, 8 Park Ave, Watford, WD18 7HPWAT
10 NovWatford Beer FestivalNoonWest Herts Sports Club, 8 Park Ave, Watford, WD18 7HPWAT
14 NovLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
13 NovMtg. 7pm/7.30pm Star Tavern (upstairs), 6 Belgrave Mews West, SW1X 8HT. WL
13 NovMtg. 8pm Ye Olde Mitre, 1 Ely Place, EC1N 6SJ ELAC
13 NovMtg. 8pm Venue tbc. NL
14 NovMtg. 8.30pm Venue tba. BEX
14 Nov?8pm Moon & Stars, 99-103 South St, Romford RM1 1NX. SWE
14 NovCamberwell SE5: 7.30pm Grove House, 26 Camberwell Gro, 8RE; 8.15pm Joiners Arms, 35 Denmark Hill, 8RS; 9.15pm Old Dispensary, 325 Camberwell New Rd, OTF; 10pm Stormbird, 25 Camberwell Church St, 8TR. SEL
14 NovW1 survey crawl: meet 7pm/7.30pm Argyll Arms, 18 Argyll St, W1F 7TP. WL
14 NovWalthamstow E17 Pig's Ear publicity crawl: 7.30pm Rose & Crown, 4SA; 8pm Bell, 4NE and four others. ELAC
15 NovLunchtime soc. 1pm Green Dragon, 58 High St, Croydon CR0 1NA. C&S
15 NovVisit to Wimbledon Brewery, 6.30pm 8, College Fields, Prince George's Rd, Colliers Wood SW19 2PT. Names please if interested. K&L
15 NovPotY short listing and GBG 2020 long listing. 7.30pm Priory Arms, 83 Lansdowne Way, South Lambeth SW8 2PB. SWL
15 NovPost-beer fest mtg. 8.30pm West Herts Sports Club. WAT
15 NovEast Barnet EN4 soc: 8pm Prince of Wales, 2 Church Hill Rd, 8TR; 9.30pm Railway Bell, 13 East Barnet Rd, 8RR. E&B
15 NovKew Bridge Rd, Brentford TW8 soc: 7.30pm Stable, Unit 12, 8, 0FJ; then Express Tavern, 56, 0EW.LON
15 NovSouth Ruislip (HA4) Social: (8pm) Bell Inn, 298 West End Rd, 6LS; (9pm) Black Bull, Victoria Rd, 0EF; (10pm) Middlesex Arms, Long Drive, 0HG.WM
17 NovKent Regional mtg. 11am Kings Head, 65 Bexley High St, DA5 1AA.BEX
20 Nov465 bus tour: meet 7pm Star, Leatherhead Rd, KT22 0DP; then Shy Horse, Malden Rushett KT9 2NQ; Monkey Puzzle, Chessington KT9 2NE: Cricketers, Clayton Rd, Hook KT9 1NQ; Lucky Rover, KT9 1NY; North Star, KT9 1EQ.K&L
20 NovPig's Ear Beer Festival planning mtg. 7.30pm Rose & Crown, E17 4SA.ELAC
20 NovXmas Party8pm Doric Arch, Euston Stn Colonnade, 1 Eversholt St, NW1 2DN. NL
20 NovFarnborough BR6 soc: 7.30pm Change of Horses, 87 High St, 7BB; 8.45pm Woodman, 50 High St, 7BA. BRO
20 NovSidcup to Blackfen micropub soc: 12pm Hopper's Hut, 1 Invicta Parade, Sidcup High St, DA14 6ER; 1.15pm Hackney Carriage, 165 Station Rd, DA15 7AA; 2.30pm Hangar, 37 The Oval, Blackfen DA15 9ER, 3.45pm Broken Drum, 308 Westwood La, Blackfen DA15 9PT. BRO
21 NovLondon Brewery Liaison Officers mtg. 7pm Brewhouse & Kitchen (upstairs), 2a Corsica Street, Highbury East N5 1JJ. LON
21 NovMtg. 8.30pm Southall Conservative Club, Fairlawn, High St, UB1 3HB. WM
21 NovMtg incl. beer festival debrief. 8pm Prince of Wales rear roompm, 136 Hampton Rd, Twickenham TW2 5QR.R&H
21 NovQuiz night. ?White Swan, 22 The Village, SE7 8UD. SEL
22 Nov39th Rochford Beer Fest soc.8pm Freight House, Rochford SS4 1BU. SWE
23 NovVisit to Rochford Fest; meet 10.30am Wetherspoon's Hamilton Hall, Liverpool St Stn. E&B
24 Nov407 Bus crawl: 12pm Radius Arms, 205 Godstone Rd, CR3 0EL; 1.15pm Pear Tree, 908-912 Brighton Rd, Purley CR8 2LN; 2pm Crown & Sceptre, Junction Rd, S. Croydon CR2 6RB; 3pm Skylark, 34-36 Southend, Croydon CR0 1DP. C&S
26 NovCttee mtg. 7.30pm Brewery Tap Southey Brewingpm, 21 Southey St, SE20 7JD. BRO
26 NovOpen cttee mtg. 7.30pm Grove, 39 Oldridge Rd, Balham SW12 8PN.SWL
26 NovMtg. 8pm Estcourt Arms.WAT
27 NovGrays Inn Road soc: 7.30pm Calthorpe Arms, 252 Grays Inn Rd, WC1X 8JR; 8.15pm Blue Lion, 133 Grays Inn Rd, WC1X 8TU; 9pm Duke, 7 Roger St, WC1N 2PB; 9.45pm Lady Ottoline, 11a Northington St, WC1N 2JF; 10.30pm Yorkshire Grey, 2 Theobalds Rd, WC1X 8PN.NL
27 NovSW6/W6 survey crawl: meet 7pm/7.30pm Durell Arms, 704 Fulham Rd, SW6 5SB.WL
28 NovLondon Liaison Committee7.30pm Royal Oak (upstairs), 44 Tabard St, Borough SE1 4JU.LON
28 NovSoc. 8pm Travellers Friend, 496/498 High Rd, Woodford Green IG8 0PN.SWE
28 NovWinchmore Hill N21 soc: 8pm Dog & Duck 74 Hoppers Rd, 3LH 9.30pm Orange Tree, Highfield Rd, 3HA.E&B
29 NovDark Beer Festival soc. 3pm Hope, 48 West St, Carshalton SM5 2PR.BRO
29 NovLondon Drinker pick-up. 8.30pm Hope, 48 West St, Carshalton SM5 2PR.C&S
29 NovHA5 'H12' crawl: 8pm Moon & Sixpence, 250 Uxbridge Rd, Hatch End HA5 4HS; 9pm Pinner Arms, Whittington Way, Pinner, HA5 5JS; 10pm Village Inn, 402-408 Rayners La, HA5 5DY.WM
30 NovDeptford: 7pm Dog & Bell, 116 Prince St, SE8 3JD; 8pm Hop Burns & Black, Arch 1, Deptford Stn, High St, SE8 4NS; 8.45pm Villages, 21-22 Resolution Way, SE8 4NT; 9.30pm Job Centre, 120 Deptford High St, SE8 4NP; 10.30pm Royal Albert, 460 New Cross Rd, SE14 6TJ. SEL
4 DecPig's Ear Beer FestivalNoonRound Chapel, HackneyELAC
5 DecPig's Ear Beer FestivalNoonRound Chapel, HackneyELAC
6 DecPig's Ear Beer FestivalNoonRound Chapel, HackneyELAC
7 DecPig's Ear Beer FestivalNoonRound Chapel, HackneyELAC
8 DecPig's Ear Beer FestivalNoonRound Chapel, HackneyELAC
12 DecLPG Crawl:
Hammersmith & Fulham
7pmPubs TBCLPG
16 JanLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
23 FebLondon Pubs Daytime CrawlTBCTBCLPG
13 MarLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
24 AprLondon Pubs Evening CrawlTBCTBCLPG
15 MayLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
22 JunLondon Pubs Daytime CrawlTBCTBCLPG
17 JulLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
21 AugLondon Pubs Evening CrawlTBCTBCLPG
18 SepLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
26 OctLondon Pubs Daytime CrawlTBCTBCLPG
13 NovLondon Pubs Group Meeting7.30pmRoyal Oak, 44 Tabard St, SE1 4JULPG
11 DecLondon Pubs Evening CrawlTBCTBCLPG

Branch Codes & Contacts
BEX - Bexley - Rob Archer or ku.gro.hcnarbyelxebarmac@stcatnoc
BRO - Bromley - Barry Phillips, ku.gro.armac.yelmorb@yraterces.laicos
C&S - Croydon & Sutton - Soc sec: Terry Hewitt, 020 8660 5931, ku.gro.armac.nodyorc@tcatnoc
ELAC - East London & City - John Pardoe, 07757 772564; moc.liam@hcnarbcale
E&B - Enfield & Barnet - Peter Graham, 07946 383498, ku.gro.armac.tenrabdnadleifne@tcatnoc
K&L - Kingston & Leatherhead - Clive Taylor, 020 8949 2099 moc.kueerf@7002rolyatc
LLC - London Liaison Committee Regional Secretary
LPG - London Pubs Group - Chair: Jane Jephcote, 07813 739856, moc.liamelgoog@etochpej.enaj
NL - North London - John Wilson, 07840 111590, moc.liamtoh@3wnwgj; Stephen Taylor, 07443 473746, moc.liamg@005rolyat.nehpets
R&H - Richmond & Hounslow - Roy Hurry, 020 8570 0643 (H), ku.oc.rednoyeulb@2475q410hr
SEL - South East London - Andrew Sewell, ku.gro.armac.les@laicos; Branch Contact: Neil Pettigrew ku.gro.armac.les@tcatnoc
SWE - South West Essex - Alan Barker, ku.gro.armac.xessews@tcatnoc, 07711 971957 evenings or weekends only.)
SWL - South West London - Mike Flynn, 07751 231191, ku.gro.lwsarmac@nnylf.ekim
W&D - Watford & District - Andrew Vaughan, 01923 230104 (H), ku.gro.armac.droftaw@hcnarb
WL - West London - Paul Charlton 07835 927357, ku.gro.armac.nodnoltsew@tcatnoc; Social secretary Alasdair Boyd: 020 7930 9871x143 (2.30-3.30 and 6-9.30pm Mon-Fri),fax 020 7839 4768
WM - West Middlesex - Roy Tunstall, 020 8933 4934, moc.liamg@armac.llatsnutyor